info@drmuratfece.com
+90 (552) 305 13 39
img

Katarakt

Gözün içerisinde bulunan ve net görmesini sağlayan doğal merceğin geçen yılların da etkisiyle saydamlığını kaybetmesi ile oluşmaktadır. İleri yaşlarda görme kaybının en sık nedenidir.

Kataraktın en belirgin belirtileri: bulanık görme, çift görme, görme seviyesinde azalma, gece görüşünde bozulma, ışığa hassasiyet, gözlük numaralarının sık değişmesi ve renklerde soluklaşma.. Genellikle yaşa bağlı olarak ortaya çıkar, diyabet, göze travma, kortizonlu ilaç kullanımı katarakta sebep olabilir.

Kataraktın yanı sıra, yakın, uzak ve orta mesafedeki görme kusurlarına da çözüm getirebilen göz içi mercekler; monofokal (tek odaklı), bifokal (çift odaklı) ve tri-fokal (üç odaklı) olmak üzere üçe ayrılır. Trifokal akıllı merceklerin kullanıldığı katarakt ameliyatlarının ardından hastalar, gözlük kullanmak durumunda kalmazlar.

Katarakt ameliyatı, modern tekniklerin gelişimi ile iğnesiz, narkozsuz ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilerek, hasta aynı gün eve dönebilmektedir. Katarakt ameliyatı öncesinde, göz içinde kullanılacak merceğin kalitesi, hekimin tecrübesi ameliyatın başarısı açısından büyük önem taşır. Oluşmuş kataraktın ilaç veya gözlükle tedavisi mümkün değildir. Kataraktın tek tedavisi ameliyattır. Katarakt ilerledikçe görmeyi belirgin olarak azaltarak hastanın yaşantısını rahatsız etmeye başlar. Katarakt ameliyatı için kullanılan teknoloji ve göz içine konulan merceğin kalitesi ameliyatın başarısını ve en önemlisi hastanın görme kalitesini belirler.

AKILLI MERCEK SEÇENEKLERİ

Tri-fokal Akıllı Mercek

Akıllı mercek operasyonu, uzak ve yakın problemleri yaşayan veya katarakt ameliyatı olmak isteyen kişiler için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Trifokal lensler, tasarımına bağlı olarak yakın-uzak ve orta mesafe diyebileceğimiz odaklama özelliğine sahip merceklerdir. Bu ameliyatlarda takılan mercekler ömür boyu göz içinde kalır. Hekim tarafından gözün içine yerleştirilir. Lensin alerji yapması veya doku tarafından kabul edilmemesi mümkün değildir. Bu ameliyat öncesinde hastanın detaylı bilgilendirilmesi çok önem taşır. Uygun hasta seçimi, uygun teknik, ameliyatın gerçekleştiren hekimin tecrübesi ve doğru mercek seçimi yapılacak bu ameliyatın sonucuna etki eden faktörlerdir. Mercek seçimi ve doğru uygulanması, bu cerrahinin en önemli tarafıdır. Hastanın yüksek numaralı gözlüklerinden kurtulması ve bir daha gözlük kullanmadan yaşamına devam etmesini sağlayan bu mercekler ömür boyu kaliteli görüş garantisi sağlamaktadır. Trifokal mercekler üç odaklıdır. Bu mercekler takıldığında, uzak, yakın ve orta mesafe sorunlarını ortadan kaldırarak 40 cm ile 2 metre arasında kalan mesafeyi de net görmenizi sağlayacaktır. Ameliyat sonrasında bir süre damlalar kullanılarak göze koruma sağlanır. Yaklaşık 3-4 hafta kadar bu damlaların kullanılması ve gözün korunması gerekir. Ameliyattan 2-3 gün sonra hemen hemen tüm hastalar günlük ev ve iş düzenlerine dönebilir.

PowerON / AddON Akıllı Mercek

Bu mercekler katarakt ameliyatı olmuş ve mercek takılmış hastaların uzak, yakın ve orta mesafeyi görmelerini sağlayıp astigmat problemine de çözüm getirilebilmektedir. Mucize niteliğindeki bu mercekler daha önce normal merceklerle katarakt ameliyatı olmuş ve gözünde miyop, astigmat veya yakın görme gibi bazı kırma kusurlarından kurtulamamış kişiler için ideal bir çözümdür.